Masaüstü Siteye Geç
İha Kaydı Nasıl Yapılır

İha Kaydı Nasıl Yapılır

Bu yazımızda sizlere satın aldığınız drone‘ları Sivil Havacılık Sitesine nasıl kayıt edeceğinizi ve nasıl üyelik oluşturacağınızı anlatıyor olacağım.

Öncelikle IHA sitesi üzerinde kayıt oluşturmanız için Drone veya farklı bir araca sahip olmanız gerekmiyor. Dolayısı ile Drone almayı düşünüyorsanız öncelikle bu adımları tamamlayarak "Üyelik Onay Süresi” bakımından süre tasarrufu etmiş olacaksınız.

Nereden Kayıt Oluyoruz?

https://iha.shgm.gov.tr/public/register ‘a tıklayarak üyelik oluşturma sayfasına gidiyoruz.
Yukarı Tarafta olan, Bütün boşlukları eksiksiz olarak tamamlıyoruz. Ardından Kullanım Koşullarını Kabul Et kutusunu işaretleyip Kayıt ol işlemini tamamlıyoruz.

Kayıt Oldum Peki Sonra?

Üyelik işleminiz Sivil Havacılık tarafından onaylandıktan sonra bir mail ile sizlere haber veriliyor. ardından, https://iha.shgm.gov.tr/public/login kısımından giriş bölümüne oluşturduğunuz TC kimlik Numaranız ve Şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Aşağıda ki gibi bir ekran önünüze gelmiş oluyor.

Yukarıda Gördüğümüz Seçeneklerden ilk olarak IHA Pilot Kayıt Başvurusu Yapıyoruz. IHA Pilot Kayıt Başvurusu yazan yere tıklıyoruz ve aşağıda ki gibi bir ekran karşımıza geliyor.

Öncelikle Hobi kullanıcısı olarak Uçuş Yapmayı düşünüyorsanız ve Cihazınız 4 KG altında bir ağırlığa sahipse IHA0 – Sportif / Amatör seçeneğini, seçili bırakıyoruz. Ardından Vesikalık Resminizi Bilgisayarınızdan Siteye Belirtilen Kutu üzerinden yüklenmesini sağlıyoruz. Diğer Onaylamanız gereken kutucukların açıklamasını okuyup onaylayarak SHGM’ye Gönder Seçeneğine tıklıyoruz.

Önemli Not: Sivil Havacılık Tarafından Pilot Kaydınız Oluşturulana Kadar Lütfen Uçuş Sağlamayın.

Sivil Havacılık Tarafından Pilotluk onayınız E-mail ve Telefon aracılığı ile sizlere bildiriliyor olacak.

Pilotluk aşamanız onaylandıktan sonra IHA kayıt işlemine geçiyoruz. Pilotluk Onayınızı Kontrol Etmek için, Anasayfa üzerinden Bilgilerim oradan Pilotluk Yetkilerim Kısımına tıklayarak gerekli kısıma ulaşabiliyorsunuz. Kaydınız oluşmuş ise aşağıda ki gibi bir ekran ile karşılacaksınız.
Pilot Kayıt İşlemim Tamam, IHA’mı Nasıl Kayıt Ederim?
Anasayfa Üzerine tekrar gelip Satın Alınan IHA Kaydı bölümüne tıklıyoruz.

Önemli Not: Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için satıcınızın, size yapmış olduğu satış işlemini İHA Kayıt Sistemine kaydetmiş olması gerekmektedir. Bu işlem satışın gerçekleştiği gün yapılmalıdır. Dolayısı ile Faturanızı alırken verdiğiniz bilgilerin satıcıya eksiksiz olarak ulaştığının teyidini almanız gerekmekte ve sizlerin satıcıya eksiksiz, doğru bilgi vermiş olmanız gerekmektedir. Eğer arama kutusunda IHA Kayıdınızı göremiyorsanız Satıcınız ile görüşmeniz ve satıcıya durum ile alakalı bilgi vermeniz gerekmektedir.

Belirtilen bölümde Satın aldığınız IHA Seri Numarası ile başarılı bir şekilde gözükmekteyse kaydımızı tamamlıyoruz ve ardından IHA’mı Kullanmak İstiyorum Seçeneğine tıklayarak aşağıda ki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz.

Satın aldığınız IHA’nın burada 4 taraftan fotoğrafı gerekecek, fotoğrafların temiz ve anlaşılabilir olması gerekiyor. Önden, yandan, alttan ve üstten IHA (Drone) fotoğraflarını çekip sisteme yükledikten sonra diğer adıma geçiyoruz.

Yukarı da gördüğünüz adımda eğer Pilotluk Kaydınız onaylandıysa T.C kimlik Numaranızı boş olan Tanımlı Pilot T.C Kimlik NO Kısmına yazarak IHA’yı uçurmaya Yetkili pilot tanımlayabilirsiniz.

Not: İHA’nızı uçurmak istediğinizi beyan ettiniz. Bunun için İHA’nın renk bilgisini girmeniz, dört yönden çekilmiş fotoğraflarını sisteme yüklemeniz ve talebinizi SHGM onayına göndermeniz gerekmektedir. Eğer İHA’yı uçurmaya yetkili bir pilotunuz varsa bu aşamada İHA’ya pilot da tanımlayabilirsiniz. İHA’nızın onay durumunu Bilgilerim/İHA’larım menüsünden takip edebilirsiniz. Onayın ardından barkod oluşturmanız ve oluşan barkodun çıktısını alarak İHA’nızın düz bir yüzeyine yapıştırmanız gerekmektedir.

Bu adımların ardından, onaylamanız gereken kutuları okuyup, anlayarak kutuları işaretliyoruz. ve IHA’mızı Onaya Gönderiyoruz. Bir üstte ki işlemde olduğu gibi IHA onayımız bizlere, E-mail ve SMS yolu ile bildiriliyor. Bildiriminizi aldıktan sonra IHA kaydınızı kontrol etmek için, Anasayfa üzerinden Bilgilerim oradan IHA’larım kısmına tıklayarak aşağıda ki ekrana görüntüsüne ulaşıyoruz. Bu Ekranda IHA’nızın yanında UÇUŞA HAZIR simgesini görüyorsanız.

Bütün bu işlemler başarılı bir şekilde tamamlamış olduğunuz anlamına geliyor.

İyi Uçuşlar!
Ücretsiz Kargo

Ücretsiz Kargo

500 TL üzeri alışverişte ücretsiz kargo

Müşteri Hizmetleri

Müşteri Hizmetleri

Tüm sorunlarınız için size özel temsilci

Uygun Fiyat Garantisi

Uygun Fiyat Garantisi

En uygun fiyatlarla alışveriş imkanı

Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş

SSL sertifikası ile bilgileriniz güvende